Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem
Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem

Jaderničky zabodovaly ve Strážnici!

Pět let zrání a tvrdé práce mají za sebou bystřické Jaderničky.  Že nevíte, kdo nebo co to je? Na jedné straně je to odrůda šťavnatých moravských jablíček, na straně druhé asi desetičlenná skupina stejně, snad i více šťavnatých cérek z Bystřice a nejbližšího okolí, které se schází pro to, aby si spolu pravidelně a pěkně nahlas zazpívaly. Přes domácí vánoční i nevánoční koncerty, televizní pořady a nějaká ta cédéčka se prozpívaly až do Strážnice na mezinárodní folklorní festival. A tady posíleny o děvčata z cimbálové muziky Bukovinka oslnily v konkurenci kvalitních ženských sborů ze všech koutů Moravy diváky i porotu blokem trávnic, tedy písní zpívaných při hrabání louky. (Toto číslo měli nakonec možnost slyšet i návštěvníci festivalu Na rynku v Bystřici, kde Jaderničky vystoupení reprízovaly.)

Dlouho to však vypadalo, že Jaderničky ani nedostanou příležitost zazářit. S úvodní znělkou strážnického pořadu Zpívajte, děvčice! přehlídky ženských sborů a soutěžících sólistek, se po řadě slunečných dní strhl liják a zahnal krojované cérky z přírodního amfiteátru do šaten. Ovšem o dvě hodinky později se počasí umoudřilo a organizátoři dostali druhou šanci. A tak se zpívalo a zpívalo, ale hlavně soutěžilo. Bystřické Jaderničky reprezentovaly v soutěži sólistky Lenka Matelová a Kateřina Vejrostová. A právě první jmenovaná se v nabité konkurenci stala absolutní vítězkou. Lenka Matelová učarovala lyrickou baladou o zabitém zbojníkovi nejen porotě, ale i hlasujícímu publiku!

Byl to pro ni triumf nejen dvojnásobný, ale hned trojnásobný. Právě Lenka Matelová, primáška cimbálové muziky Bukovinka a zpěvačka vojenského uměleckého souboru Ondráš, je spoluzakladatelkou dívčího sboru Jaderničky a jeho uměleckou i organizační vedoucí. Uznání, kterého se pak od odborné poroty jejím svěřenkyním za předvedený výkon ve Strážnici dostalo, tak bylo především jejím vítězstvím a členky sboru jí tímto děkují za úsilí, které do nácviku vkládá.

Prohlédněte si fotky jedné z Jaderniček Bětky Vejrostové, která je rovněž autorkou článku :-)

Akce

Žádná plánovaná akce

Facebook

Připojte se k nám

Kontakt

Kateřina Kovaříková
mobil: +420 774 825 414

e-mail: bukovinka@email.cz