Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem
Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem

NOVÉ CD V PRODEJI!

Natočili jsme pro vás nový hudební nosič, který jsme nazvali Nad Hostýnem slunko svítí. „Kompaktní disk je tentokrát poněkud jiný – je záhorský, přestože se Bukovinka považuje za muziku valašskou již od svého založení“, uvádí Katka Kovaříková, umělecká vedoucí muziky. Od úpatí Hostýna směrem k Přerovu, Lipníku nad Bečvou, Hranicím a Kelči se rozprostírá kraj, který můžeme nejpřesněji označit jako moravské Záhoří (častokrát s přívlastky hostýnské, bystřické, lipenské, hanácké). Oblast tvoří plynulý přechod mezi hornatým Valašskem a úrodnou Hanou a prolínaly se zde kulturní prvky těchto etnografických regionů. „Nově jsme se vypravili i do dalších směrů a posvátná hora Hostýn byla naším pomyslným stálým bodem“.

„Písněmi se vine láska. Ta mateřská v ukolébavce, láska k přírodě v halekačkách a trávnicích, láska milostná v dívčích písních, láska novomanželů ve svatebním pásmu. Nechybí ani rozvernost a nadsázka v písních sedláckých a co teprve, když dvořák ze Záhoří vypočítává svůj majetek. Pivo a škádlení mezi muži a ženami jsou kořením života. Zklidnění přináší téměř posvátné písně, které opěvují Hostýn a Pannu Marii Hostýnskou“, přibližuje nový hudební nosič klarinetistka muziky, etnografka Markéta Hnilicová.

Na cd Nad Hostýnem slunko svítí naleznete písně v podání Bukovinky, dívčího sboru Jaderničky, Hanáckého mužského sboru Rovina z Olomouce a širokého okolí a Mužského sboru VSPT Rusava z Bystřice pod Hostýnem. Jako hosté se představí také Alexej Gazdoš, Janek Kovařík a nebudou chybět ani stálí sólisté muziky – primáška Lenka Zajícová a Štěpán Gomola.

Hudební nosič by natočen ve studiu DIV8 ZUŠ Veselí nad Moravou v srpnu a listopadu 2014 pod režijním vedením cimbalistky Magdaleny Múčkové.

CD jsme uvedli do života v pátek 3. července 2015 na jubilejním X. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Na rynku v Bystřici.

Máte zájem o cd? Koupíte je prostřednictvím našeho obchůdku nebo nás kontaktujte na bukovinka@email.cz.

Akce

Žádná plánovaná akce

Facebook

Připojte se k nám

Kontakt

Kateřina Kovaříková
mobil: +420 774 825 414

e-mail: bukovinka@email.cz