Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem
Cimbálová muzika Bukovinka z Bystřice pod Hostýnem

Nové vydání knihy Na Tesáku

Místo zvukového CD jsme se rozhodli  znovu vydat jedinečnou a v současné době nedostupnou knihu "Na Tesáku". Román Františka Fryšáka-Buchlovského z roku 1937 nabízí čtenářům nahlédnutí do historie i osudů pasekářů, kteří žili v horách pod sv. Hostýnem na samém okraji Valašska. Doba poloviny 18. století, kdy na bystřickém zámku vládl poslední potomek hrabat rodu Rottalů, dává místnímu folkloru historické souvislosti.

Ptáte se, jak to začalo?

Město Bystřice pod Hostýnem, kde s Cimbálovou muzikou Bukovinka působíme, je již několik desetiletí neodmyslitelně spjato s valašským folklorem. Také my při zpracování hudebního a tanečního materiálu čerpáme inspiraci v nejbližším okolí a historii regionu. Bylo jen otázkou času, kdy se nám do rukou dostane příběh vyprávěný autorem knihy Františkem Fryšákem-Buchlovským, někdejším starostou našeho města.

Vždyť příběh Jury Antoše žijícího na Tesáku, způsob života a práce pasekářů, láska Barči k zámeckému lesnímu Lacnerovi i samotné prostředí příběhu odehrávajícího se v Hostýnských horách, Bystřici či na Rusavě nám bylo tolik blízké! Nechali jsme se příběhem inspirovat a v roce 2018 jsme jej volně přepracovali do scénáře hudebně-tanečního pásma, které jsme uvedli na výroční akci Valašského souboru Rusava. Naše ztvárnění se divákům líbilo, a i nám příběh přirostl k srdci.

Co je náš cíl?

Digitalizace knihy byla zčásti podpořena grantem města Bystřice pod Hostýnem. Naším cílem je však vybrat peníze na následné grafické úpravy a tisk knihy Na Tesáku, které stojí více než 200 000 Kč. Ani tato částka nás však nezastavila při realizaci celého projektu a věříme, že román z krásného prostředí Hostýnských vrchů zaujme čtenáře, kteří nezaváhají a stanou se majiteli této výjimečné knihy.

Kniha vychází po více než 80 letech a je nově obohacena o akvarely malíře Karla Bubílka. Jeho dílka citlivě a pravdivě ukazují krásu Hostýnských vrchů a výrazně knihu obohatila. Kniha je v současné době digitálně zpracována a připravena pro tisk. Kampaní chceme vybrat finanční prostředky pro následný tisk knihy, která je určena širokému spektru zájemců o regionální literaturu napříč generacemi.

V letech 2020‒2021, které byly poznamenány různými omezeními kulturního života, jsme přemýšleli, kam směřovat své umělecké aktivity. Zákaz tance, zpěvu, hry a setkávání trochu pozměnil naše plány. A tak jsme se vydali za novým dobrodružstvím. Věříme, že se vám znovu vydaná kniha Na Tesáku bude líbit a osloví vás. Pokud se i pro vás stane kniha „rodinným pokladem“ a vy se k ní budete s oblibou vracet, budeme vědět, že měla naše práce smysl. Že se ten starý příběh stal součástí vašeho života, jako se to stalo i nám.

DĚKUJEME VÁM, že nás při vydání knihy podpoříte na portálu https://www.hithit.com/cs/project/10495/nove-vydani-romanu-na-tesaku. Kampaň bude probíhat od konce října 2021.

Akce

Žádná plánovaná akce

Facebook

Připojte se k nám

Kontakt

Kateřina Kovaříková
mobil: +420 774 825 414

e-mail: bukovinka@email.cz